Drukuj

Co zrobić gdy boli?

Należy domagać się leczenia bólu.

Każdy lekarz poza leczeniem podstawowej choroby powinien zająć się łagodzeniem bólu.

W dzisiejszych czasach nie wolno godzić się na cierpienie, ponieważ są metody, które pozwalają znieść ból przynajmniej do granicy akceptowanej przez chorego. Dlatego jeśli lekarz nie udziela takiej pomocy, trzeba się o nią kategorycznie upomnieć.

W razie problemów z ustawieniem leków przeciwbólowych, gdy chory w bardzo krótkim czasie potrzebuje coraz silniejszych preparatów w coraz wyższych dawkach lub wskazane są inwazyjne metody terapii, lekarz powinien skierować chorego do Poradni Leczenia Bólu.

Pacjent może sam poprosić o takie skierowanie, gdy nie widzi postępów w leczeniu. Lekarze w poradniach specjalistycznych zajmują się leczeniem bólu przewlekłego różnego pochodzenia.

Pacjentów Poradni Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej nie obowiązuje rejonizacja, możesz się leczyć w dowolnej placówce.

Pamiętaj że leczenie bólu to nie tylko farmakologia, ale (w miarę potrzeby, zależnie od przyczyny bólu) zabiegi neurochirurgiczne, neuromodulacje, radio- i chemioterapia, zabiegi ortopedyczne oraz rehabilitacja i psychoterapia. Nie daj się zbyć swojemu lekarzowi, jeśli proponuje Ci jednowymiarową i nieskuteczną terapię.

Masz prawo czuć się zagubiony, zdezorientowany i nie umieć opisać charakteru bólu. Ból czasem po prostu nie da się opisać - niech to Cię nie powstrzymuje i nie zawstydza. Lekarz w Poradni Leczenia Bólu jest przygotowany merytorycznie i psychologicznie do udzielenia Ci pomocy, ma też narzędzia, które pomogą Ci opisać Twoje dolegliwości – na przykład ankiety, zestawy pytań.

Profesjonalnie przygotowany lekarz w Poradni Leczenia Bólu kończy studia uzupełniające poświęcając kolejne 4 semestry na naukę i praktyki, a warunkiem otrzymania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest obecność na wszystkich zjazdach i odbycie praktyk oraz zaliczenie egzaminów po każdym roku studiów. Pójście do takiego specjalisty to nie to samo co konsultacja z farmaceutą w aptece (z całym szacunkiem) - to możliwość powrotu do szczęśliwego, codziennego życia bez upokarzającego bólu. 

W bólu przewlekłym zasadą jest podawanie leków w takich odstępach czasu, żeby nie dopuszczać do wystąpienia bólu, czyli tak zabezpieczyć pacjenta, by mógł funkcjonować bez odczuwania bólu.

Pamiętaj, jeżeli cierpisz z powodu bólu to nie myśl, że to wstyd poprosić o poradę lekarza. Nie myśl o sobie jak o kimś dziwnym, lub że może przesadzasz. Ból ostrzega, kiedy coś złego dzieje się w organizmie, ale  gdy trwa zbyt długo, rozregulowuje organizm, zmniejsza odporność, wywołuje depresję. Walka z bólem zabiera siły potrzebne do walki z chorobą.